ASFA EĞİTİM KURUMLARI İLLA EDEP – PROJE ÇALIŞMASI ETKİNLİĞİN

UYGULAMASI ile İLGİLİ AÇIKLAMALAR (İLKOKUL)

SIRA ETKİNLİĞİN/ÇALIŞMANIN ADI ETKİNLİĞİN UYGULAMASI ile İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1

ANKET UYGULAMALARI

Anket bilgisayar ortamında yapılır, sonuçlar hemen alınır.

2

Kısa Film (VTR) Oluşturulması

Öğrencilerimizin Asfa Talks’ta edeple ilgili sorulara verecekleri cevaplar ile danışılan uzman kişilerin verecekleri cevaplar birbirine montajlanarak kısa film oluşturulacaktır.Etkinliğin tüm basamaklarını öğrenciler planlar ve uygular. Velilere de soru sorulur. ) (TUSDATA desteğiyle)

3

Web Sayfası Uygulamalar

İlla Edep projemizle alâkalı web sayfası hazırlanarak oluşan içerikler (afişler, kısa filmler, edeple ilgili videolar vs. paylaşılır.

4

Sosyal Medya Üzerindeki Uygulamalar

İlla Edep projemizle ilgili hazırladığımız afişler düzenli olarak paylaşılır. Belirli aralıklarla İlla Edep konusunda bilgi soruları sorularak küçük ödüller verilebilir. Twitter’da TT olma etkinliği yapılır. #illaedep

5

EDEP KÖŞESİ

İlköğretim öğrencilerinin, evlerinde edeple ilgili pano/köşe/edep kutucukları oluşturulmasından, Öğrencinin velisine takip edecekleri materyal verilmesinden ve takibinden İlkokul sınıf öğretmenleri takip edecektir.

6

ÂYET ve HADİSLER IŞIĞINDA EDEB

Kur’an ve Sünnetten edeple ilgili bölümlerin çıkarılarak bir kitapçık hazırlanır. 

7

BENİM KİTAPLIĞIM

Her sınıfa bir kitaplık oluşturulur. Tavsiye listesindeki kitaplar sınıf düzeyinde belirlenir. Kitapların temininden Okul İdaresi sorumludur. Seçilen eserler velilere de tavsiye edilir. İnternet sayfasından “Tavsiye Kitaplar” adı altında duyurulur.

8

ASFA OKUYOR

İMAM GAZALİ’nin “MÜSLÜMANIN EDEBLERİ” kitabı öğretmenlere hediye edilir. Seçilen eserler velilere de tavsiye edilir. İnternet sayfasından “Tavsiye Kitaplar” adı altında duyurulur.

9

OKU-YORUM

Okunan kitaplar üzerinden sınıf öğretmenleri tarafından öğrencilere sorular sorulur. Kitabın anlaşılıp anlaşılmadığı tespit edilecek ve bütün sınıfa çikolata ikram edilecektir.Seçilen eserler velilere de tavsiye edilir. İnternet sayfasından “Tavsiye Kitaplar” adı altında duyurulur.

10

İZLE-YORUM

Çizgi film tahlilleri… “Productive Muslim” ve diğer çizgi filmler izlenip değerlendirilir. Sınıf öğretmenleri tarafından uygulanır.

11

EDEP SİZSİNİZ

Skeç, Drama Yarışması-Yarışmanın şartnamesini Melih Sünel Bey hazırlayacaktır. (Mevlânâ’nın yedi öğretisi tavsiye edilir.) 

12

EDEPLİ SÖZLER

Şiir-slogan-özlü söz yarışması… Yarışmanın şartnamesini Fatma Alişan UYMAZ Hanım hazırlayacaktır.

13

EDEPLİ ÇİZGİLER

Resim yarışması…Yarışmanın şartnamesini Esra Sevi ve Deniz Kemba Hanımlar hazırlayacaktır.

14

KİMSE BİZİZ

Yaşlılar Yurdunda ve Yetiştirme Yurdunda gönüllü öğrenciler bir gün hizmet ederler. (Gidecek öğrenciler ziyaret âdâbı konusunda bilgilendirilir. Götürülmek için özellikle edep sorunu yaşayan, duyguları gelişmesi gereken öğrenciler tercih edilir.) 

15

Hastane Ziyaretleri 

Belirlenen hastanelere, önceden izin alınarak ziyarete gidilir. Organizasyondan Okul İdaresi sorumlu olacaktır.

16

YARATILANA HÜRMET

Yaratılana hürmet konusu çerçevesinde sokak hayvanlarına barınak, sebil yapılır. 

17

ASFA TALKS

Belirlenen sorular önceden fanustan çekilir. Öğrenciler bütün branş öğretmenlerinin yardımıyla seçtiği konuyla ilgili beş dakikalık konuşma hazırlığı yapar. Etkinlik onunda beyin fırtınası yapılır.

18

EDEP SOHBETLERİ

Belirlenen isimlerin okulumuza davet edilmesi, farklı sınıf seviyelerinin konuşmacılara göre belirlenmesi esastır. Etkinliğe veliler de davet edilir. Dağılımdan Okul İdareleri, Türkçe-Edebiyat Zümresi sorumlu olacaktır.

19

EDEP ÇİZGİSİ

Basit karakter kullanılarak çizgi film yapılır. (Productive Muslim formatında) 1-2 dakikalık çizgi filmlerin yapılır. (Leyla Hanım ilgilenecek.) 

20

Tişört-Rozet-vs.

“İlla Edep” temalı tişört, şapka, rozet basılır, hazırlanır. 

21

Yemek Âdâbı Afiş Çalışması

Yemekhaneye yemek âdâbı ile ilgili afişler, hatırlatıcı unsurlar asılır. TUSDATA ve Teknik ekip hazırlayacaktır.

22

TİYATRO

Tiyatro Grubu, İlkokul öğrencileri için okula davet edilir. 

23

İLLA EDEP TURNUVASI

İlkokul 2, 3, 4, sınıflarda; belirlenen oyunlar dramatize edilip dereceye giren öğrenciler belirlenir.

24

PANO ÇALIŞMASI

Sınıf panoları ve koridordaki panolar hazırlanıp her hafta değişecektir. Panolarda tespit edilen kazanımlar ve alt başlıkları esas alınır.

25

RESİM SERGİSİ

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin çalışmalarını kapsayacak bir resim sergisinin oluşturulması. Bu etkinlik Görsel Sanatlar öğretmenlerinin gözetiminde ve sorumluluğunda gerçekleşecektir. 

26

ZEKÎ, ÇEVİK ve EDEPLİ

Asfa Gençlik ve Spor Kulübümüz ve İzcilerimiz, spor alanında âdâb konusunda çalışma yapar. 

27

EV EDEBİ

İlköğretim öğrencileri, evlerinde edeple ilgili pano/köşe/edep kutucukları oluşturur. (Öğrencinin velisine takip edecekleri materyal verilir ve takibi istenir. İlkokul sınıf öğretmenleri takip edecektir. Evde yapılacak faaliyetlerle ilgili doküman Huriye Köylü tarafından hazırlanacaktır.) 

28

GEZİLER

Yardım kuruluşu ziyareti (2. Sınıflar)

Türbe ziyareti (Ali Semerkandi Türbesi vb.) (2, 3, 4. Sınıflar)

Muhtarlıkla irtibata geçerek mahallede ikamet eden ve ihtiyaç sahibi olan insanlara ev ziyaretleri gerçekleştirerek yardımda bulunma (1-4 bütün sınıflar)

29

RÖPORTAJ

Bölgemizde bulunan, doğruluk ve dürüstlük özellikleri konusunda ön plana çıkmış bir kişiyle (iş adamı, tüccar, vali, belediye başkanı, kaymakamı, devlet memuru vb.)  öğrencilerimizin söyleşi yapması (4. Sınıflar)

30

MEZUNLAR ve ESKİ VELİLERLE YAPILACAK ETKİNLİKLER

Mezunlarla ve Eski Velilerimiz Okulumuzda yapılacak olan etkinliklere (seminer, panel, sempozyum) davet edilir. Etkinliğin mezunlarımıza ve velilerimize duyurulması: Okul Müdürleri sorumlu olacaktır. Etkinlik resimlerinin WEB’de yer alması: Hüseyin Uyanık ve Mustafa Kaya sorumludur.

31

Animasyonlar

Belirlenen çizgi film/animasyonlar satın alınıp DATA’ya yüklenir. DATA’ya yüklenmesinden Teknik ekip sorumludur.

32

Radyo Programları

Akra FM’in arşivinden M. Zahid Kotku (k.s.) ve Prof. Dr. Esad Coşan (r.a.) Hocaefendilerin edeple ilgili sohbetleri alınacaktır. Sesli kitap arşivine konulacaktır. Ses kayıtlarının alınıp arşivlenmesinden TUSDATA ve Teknik ekip sorumlu olacaktır.

33

EDEP KARTI

Günün ihtiyacına göre her güne farklı başlıklar belirlenir. Kartların bir tarafı kırmızı, bir tarafı mavi olur. Kartın kırmızı tarafına sık yapılan yanlışlar yazılır. Mavi kısmına bu yanlışın çözümüyle ilgili İslâmî yöntemler yazılır.

34

EDEP TACI

İlkokuldaki okul ve ev etkinliklerine göre sınıf birincilerine verilir. (Erkek öğrencilere asa da verilebilir.)