Yahya Efendi Dergahı Ziyareti

5 Mart 2014 Çarşamba günü Asfa Halil Necati Ortaokulu 8-A sınıfı olarak, sınıf öğretmenimiz ve danışman öğretmenlerimizle birlikte Beşiktaş’ta bulunan Yahya Efendi Dergahı’nı ziyerete gittik. Ziyaretten birkaç gün önce sınıf öğretmenimiz bizlere araştırma görevi verdiği için Yahya Efendi hakkında hepimiz az çok bilgili idik.

Okul servisiyle Üsküdar’a gidene kadar sınıf öğretmenimiz bizlere kabir ziyareti âdâbı ve Yahya Efendi’nin kimliği hakkında hatırlatmalar yaptı. Üsküdar’dan Beşiktaş’a harika bir vapur yolculuğu ile ulaştık. Sonra muhteşem Çırağan Caddesi’nde Yahya Efendi’ye doğru yürüdük. Dergahın bulunduğu yokuşun başına gelince ziyaret âdâbını hatırladık ve sessiz olduk. Dergahın ön bahçesinde bulunan kabristanı selamladık, hediyelerimizi okuyarak gönderdik. Kapısında “Edeb Yâ Hû” yazan dergah binasının giriş katında bulunan yahya Efendi Hazretleri ve yakınlarının kabirlerini ziyaret ettik, onlara da hediyelerimizi gönderdik ve sessizce yukarı katta bulunan hanımlar bölümüne çıktık.

Dergahın temiz, nezih, iç açıcı ve huzur verici atmosferi, penceresinden görünen manzarasıyla da birleşince hepimizin içini bir mutluluk ve sükunet kapladı. Orada halka olduk ve araştırmalarımız sonucunda Yahya Efendi hakkında öğrendiklerimizi birbirimizle paylaştık. Yahya Efendi’nin hem tıp, astronomi, matematik, hem de manevî ilimlerde zamanının en üst noktalarında bulunan, çift kanatlı, her kesime hitap edebilen, meşhur kerametleri olan, İstanbul Boğazı’nın koruyucusu dört büyük manevî şahsiyetten biri olan, ayrıca Kanunî’nin süt kardeşi olup kendisine sık sık danıştığı, Allah dostu bir zat olduğunu öğrendik. Sonra cemaatle öğle namazını kıldık. Ayrılmak içimizden gelmese de , bu nadide atmosfere hoş duygularla ve daha sonra tekrar gelmek niyetiyle veda ettik.