Projenin Çıkış Yeri

 

Lokmân Sûresi 6. ayet:

“Kimi insanlar da var ki, (din hakkında) bir bilgisi olmaksızın, (insanları) Allah yolundan saptırmak ve onu (o yolu), eğlence edinmek için laf eğlencesi sözleri satın alır(ve okur veya dinleyip seyreder). İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.”

“Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlence edinmek için laf eğlencesi sözleri satın almak”tan kastın, roman, hikâye, şarkı ve şiir türünden İslam’a aykırı, şehvetleri uyarıcı olarak yazılmış veya söylenmiş şeyler olduğunu meali yazan Hoca not düşmüş.

“İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır” mealinden sonra ikinci bir açıklama var. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Muhakkak ümmetimden birtakım topluluklar gelecektir ki, ferci (zinayı), ipek elbiseler giymeyi ve çalgı aletleri çalıp (şehvetli) eğlenceleri helal ve mübah/normal sayacaklar. Allah, evlerini çökertip helak edecek, kalanları(n yaşayışlarını) da maymun ve domuza çevirecektir” ….

diye Buhari’den 5. bölümden bir hadis-i şerifi bu ayete açıklama olarak…

Evlerinde televizyonu olan Türkiye’den çeşitli eğlence yayınlarını alıp hep birlikte seyreden arkadaşlarımız eğer varsa, belki kendilerini, bu hadisi şerifle kıyaslayıp, düzeltmek isteyebilirler.

İnşallah bugünden sonra, Allah’ın sevdiği işlerle uğraşarak, sevdiği kulları arasına girmeyi

Allah’tan niyaz ediyoruz.

Muharrem Nureddin COŞAN

13 Safer 1427 – 13 Mart 2006

Brisbane Avustralya

www.iskenderpasa.com