Gence Hayâ Yakışır/ Asiye Türkan

Rivayetlere göre Züleyha, hayânın sembolü hükmünde olan Hz. Yusuf’a yaklaşmak ve arzusunu tatmin etmek için yaklaştığında etrafındaki putların üzerini örtmüştür.

Olgunluk çağının akabinde muhakeme yeteneği verilen Hz. Yusuf, neden böyle yaptığını sorduğunda; “ putlardan utandığım için” demiştir.

Züleyha. Yusuf Peygamberin sözleri ise yıllar, asırlar geçse de önemini asla yitirmeyecek tarzdadır. “Sen sahte ilahından hayâ duyuyorsun da, ya ben Rabbimden nasıl hayâ etmeyeyim?”

Dört duvar arasında yalnız olduğunu düşünen, duygularına hâkim olamayıp böylesi bir hayâsızlık ile karşı karşıya olan ve Kur’an’da cenabı Hakk’ın “o kadın” diye anlattığı bu hadise asırlar geçse de hala dillerdedir. Ve kıssaların en güzeli olma kabilinde.

Utanma duygusu kişileri kötülük yapmaktan uzak tutar.

Bundan dolayıdır ki; Hz. Resulullah (S.A.V. utanmıyorsan dilediğini yap.)

İnsanın fıtratına yerleştirilen hayâ duygusu bir oto-kontrol görevi yapar. Şu da bir gerçektir, Allah’tan utanmayan, insanlara karşı da hayâ duymaz. Çünkü utanmak hayânın hem kökü, hem de meyvesidir. Her yerde ve her zaman gören, duyan, bilen Allah’tan utanan kişi bu utanması sayesinde kullardan da hayâ duyacaktır. 

index