Bir Edep Timsali

Bir insanın edebinin, edepli kişilerle olan ilişkisiyle doğru orantılı olduğunun bilincinde olarak edep timsali güzide şahsiyetlerden biri olan Yahya Efendi’nin kabrini 7B sınıfı öğrencileri olarak ziyaret etmek için niyet ettik.

Yahya Efendi’nin İstanbul’umuza manevi katkıları olduğunu birçok insanın bu vesile ile Müslüman olduğunu ve Allah’ın sevgili kullarından biri olduğunu, yola çıkmadan önce öğrendik. Yahya Efendi’nin mescidinin kapısına vardığımızda ilk dikkatimizi çeken orada asılı tabela idi. Tabelada yazılı olan metin, kendisinin manevi büyüklüğünün ve bu yolun yolcularının önemli bir niteliğini ifade ediyordu. O tabeladaki yazı ‘Edep Ya Hu’ idi.

Külliyedeki mescidin kapısını aralayarak sakin adımlarla Yahya Efendi’nin kabirlerine ulaştık. Kabirlerin ayak ucu tarafına oturup sınıftaki arkadaşlarımızla Yasin-i Şerif’i okuduk. Ardından kısa surelere devam ettik. Daha sonra dua ettik. Duamızda böyle âbid zahid kişilerle beraber olmayı, onlar gibi insanlara hizmet etmeyi Mevla’mızdan diledik.

Manevi havasıyla beraber boğazın eşsiz güzelliğini de mescitten görebilmekteydik. Kıbleye yönelerek iki rekat namazımızı eda ettikten sonra Yahya Efendi’yi selamlayarak yanlarından ayrıldık. Ve öğrendik ki, İstanbul’un manevi dinamikleri bambaşkaymış.

 ogrenciRoportajLink