EKRANIN 3 YÜZÜ KONULU ETKİNLİKLERİMİZ


Sınıf Seviyesi Etkinlik Adı Açıklama
1. Sınıflar Televizyon ayaklandı *Öğrencilere kartondan, antenli tv kutuları giydirilir.*Her gün bir sınıf TV nin zararını belirten birsloganla tüm okulu dolaşır.
1-2-3-4. Sınıflar TV kutusu konuşuyor *Okulların girişlerine kumbara şeklinde tv kutusu konulur.*Öğretmenler derste öğrencilere tv nin zararlarını birer cümle ile kağıtlara yazdırır. Sonra sıra ile tv kumbarasının yanına giderler. Yazdıklarını içine atarlar.*Yazılanlar sitede yayınlanır.
1-2-3-4. Sınıflar Televizyon olmasa ne
yaparım?
*Hiç televizyon izlemediği bir günü olsa neler yapabileceğini resmeder.* Resimlerden okul girişine sergi açılır.
1-2-3-4. Sınıflar Neyi, ne kadar izliyoruz? * Anne, baba ve yakın çevresi ile TV izleme alışkanlıkları konu alan ve kısa sorular içeren bir röportaj yapar.* Röportajlar webde yayınlanır.
1-2-3-4. Sınıflar Telef ! isyon karnesi * Öğrenci ailesinden gizli olarak 1 hafta boyunca anne ve babasının akşamları ne kadar süre tv karşısında oturduklarının çetelesini tutacak. * Bu çetele öğrenciye hazır verilecek* Karne genel veli toplantısında veliye verilecek
1-2-3-4. Sınıflar İzleyici değil, oyuncuyum * Evde çizgi film izlemek yerine evinin bahçesinde ne tür oyunlar oynanabilir? Beden eğitimi dersinde oyun öğretilir.
1-2-3-4. Sınıflar İzlediğin gerçek mi? * Çizgi film karakterlerinin yapabildiği eylemlerin mantığını (gerçeği ne kadar yansıttığını) sınıfta arkadaşları ile tartışırlar. * Bu karakterlerin yanlışlıkları afiş yapılır.
1-2-3-4. Sınıflar Ekranın 3 Yüzü * Drama öğretmenleri konu ile ilgili bir skeç
hazırlatırlar.
* Oyun okulda öğrencilere sergilenip video kaydı alınır. * Webde yayınlanır.
3-4. Sınıflar Komikvizyon * TV konulu karikatür yarışması düzenlenir.
5-6-7. Sınıflar “Ne izlediğini düşün! * Her sınıfa en sevdiği ve en çok seyrettiği dizi anketi yapılır. * Her sınıfta ayrı ayrı ankette 1.çıkan dizinin olumlu ve olumsuz özellikleri ders esnasında alt alta sıralanarak tahtaya yazılır. * Öğretmen dizinin olumsuzluğuna doğru
yönlendirme ve telkin yapar.
* Diziler hakkında yapılan yorumlar “Dizi Eleştirileri” şeklinde webde yayınlanır. * En özenli yazılmış eleştiriler bildirge haline getirilerek okulu temsilen Medya kuruluşlarının tv-sanat editörlerine gönderilir.

* 1.seçilen sınıf “En Düşünceli Sınıf” seçilir. Ne kadar az düşünüyorsunuz! (Neml 62) Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız? (Secde 4)

5-6-7. Sınıflar Telef ! isyon karnesi * Öğrenci ailesinden gizli olarak 1 hafta boyunca anne ve babasının akşamları ne kadar süre tv karşısında oturduklarının çetelesini tutacak. * Bu çetele öğrenciye hazır verilecek * Karne genel veli toplantısında veliye verilecek
5-6-7. Sınıflar Obez TV * Fen dersinde ‘Besinlerin Sindirimi’ konusunda çocuk ve yetişkinlerde televizyon karşısında ve uzun süre hareket etmeksizin yemek yemenin sindirim sistemine zararlarını irdeleyen sunum yarışması yapılır. * Sunumlar webde yayınlanır. * Sunumlar facebooka yüklenerek yarışma oradan yapılabilir mi?
5-6-7. Sınıflar İzlediğin gerçek mi? * Çizgi film karakterlerinin yapabildiği eylemlerin mantığını (gerçeği ne kadar yansıttığını) sınıfta arkadaşları ile tartışırlar. * Kompozisyon yazdırılır. * Bu karakterlerin yanlışlıkları afiş yapılır.
5-6-7. Sınıflar İzlediğin gerçek mi? * Çizgi film karakterlerinin yapabildiği eylemlerin mantığını (gerçeği ne kadar yansıttığını) sınıfta arkadaşları ile tartışırlar. * Kompozisyon yazdırılır. * Bu karakterlerin yanlışlıkları afiş yapılır.
5-6-7. Sınıflar Değerlerine sahip çık! * Dizi ve filmlerde yansıtılan tarih ile gerçek tarih arasındaki farklar konulu araştırma yazısı hazırlatılır. * Yurtdışında yayınlanan Türk dizi ve filmleri bizim gerçek değerlerimizi yansıtıyor mu?
5-6-7. Sınıflar Ekranın 3 Yüzü * Drama öğretmenleri konu ile ilgili bir skeç
hazırlatırlar.
* Oyun okulda öğrencilere sergilenip video kaydı alınır. * Webde yayınlanır.
6. Sınıflar Televizyonun faydaları! *Hangi koşullarda faydalı olur, nasıl kullanılırsa faydalı olur.
*Sunum yarışması yapılır.
7. Sınıflar Zamanı Tüketen Ekran *Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile Tv nin karşısında geçirilen zaman verileri grafiklerle afiş yapılacak.
7. Sınıflar Tercihleriniz sizin mi? *Öğrencilerin dizi ve film seyrederken maruz
kaldıkları reklamların ‘kendi beğenileri’ üzerinde nasıl etkili olduğu hakkında bir ders yapılacak . Bununla ilgili karikatürler ve posterler öğrencilere dağıtılacak. Karikatürleri İngilizce ifadelerle konuşturmaları, posterlere de grafitlilerle mesaj yazmaları istenecek. Bunlar daha sonra sergilenecek.
9. Sınıflar Ekranın izleyicisi mi yoksa esiri misiniz? *Münazara yarışması
9. Sınıflar Değerlerinin buharlaşmasına
kayıtsız kalma!
* Ekranlardaki yaygın “imam”, “takkeli insan”,
“hacı, hoca” tiplemesinin imajı nasıldır?
* Recep İvedik, İnek Şaban, Emir Eri Ramazan üçlüsü toplumda neyi çağrıştırmaktadır? * Derste kısa film kesitleri izletilerek tartışılır. * Hazırlatılan yazılardan duvar gazeteleri yapılır.
9-10-11. Sınıflar “Ne izlediğini düşün!” * Her sınıfa en sevdiği ve en çok seyrettiği dizi anketi yapılır. * Her sınıfta ayrı ayrı ankette 1.çıkan dizinin olumlu ve olumsuz özellikleri ders esnasında alt alta sıralanarak tahtaya yazılır. * Öğretmen dizinin olumsuzluğuna doğru
yönlendirme ve telkin yapar.
* Diziler hakkında yapılan yorumlar “Dizi Eleştirileri” şeklinde webde yayınlanır. * En özenli yazılmış eleştiriler bildirge haline getirilerek okulu temsilen Medya kuruluşlarının tv- sanat editörlerine gönderilir.

* 1.seçilen sınıf “En Düşünceli Sınıf” seçilir. Ne kadar az düşünüyorsunuz! (Neml 62) Hâlâ düşünüp öğüt almayacak mısınız? (Secde 4)

9-10-11. Sınıflar Ekrandaki Biz miyiz? * Dizi ve filmlerde yansıtılan tarih ile gerçek tarih arasındaki farklar konulu araştırma yazısı hazırlatılır. * Yurtdışında yayınlanan Türk dizi ve filmleri bizim gerçek değerlerimizi yansıtıyor mu?
10. Sınıflar Zamanı Tüketen Ekran* Türkiye İstatistik Kurumu verileri ile Tv nin
karşısında geçirilen zaman verileri grafiklerle afiş yapılacak.
11. Sınıflar Hırsız var! *#hirsizvar hashtag i ile tweeter çalışması yapmak. Zamanımızı çalan bir hırsız var. Sağlığımızı çalan bir hırsız var. Paramızı çalan bir hırsız var. Aile muhabbetimizi çalan bir hırsız var. Ahlakımızı çalan bir hırsız var.
11. Sınıflar Hollywood Elini Cebimden Çek *Dizi ve filmlerin ülke ekonomisine zararları
konulu bir istatistik çalışması Pano çalışması Yapılan etkinlikler ile ilgili resim ve yazılar ile panolar hazırlanır.
Tüm Okul Televizyonsuz Hayat, Oh Ne Rahat * Evinde tv olmayan öğrencilerin tespit edilmesi * Röportaj yapılması
Tüm Okul AsfaTalks Her sınıf seviyesinde belirlenen konular
kapsamında konferans salonunda yapılır.
Tüm Okul Ekran Karartma * Belirlenen bir tarihte 3 gün öğrenciler evde
televizyonları açtırmazlar. Pazartesi, Salı,Çarşamba…
* Etkinlik gün içine velilere sms ile duyurulur. İzlemediği saatlerde neler yaptığı ile ilgili yazı hazırlar ve sınıf öğretmenine verir.
Tüm Okul Seminer Hasan Kaçan, Yusuf Özkan Özburun, Şaban
Kızıldağ, medyatik bir isim veya KAD yetkililerinden